ورود
...v
گوجی بری چیست و چه خواصی دارد؟
1

کد: 1531 تاریخ ارسال: 09:52 1398/04/29 دسته‌بندی: طب و سلامت Jpeg تعداد نمایش/دریافت: 252

( 92 کیلوبایت ) دانلود


خواص گوجی بری: ۱۵ خاصیت گوجی بری برای لاغری و سلامتی

گوجی بری که در سال‌های اخیر به آن لقب اَبَر میوه داده‌اند، به مبارزه علیه دیابت و سرطان کمک می‌کند. هم‌چنین، این میوه به خاطر اثرات قدرتمند آنتی‌اکسیدانی و ضد پیری شهرت دارد. این میوه‌ که امروزه سر و صداهای زیادی به پا کرده است، به رنگ نارنجی و قرمز روشن است و جزء گیاهان بومی کشور چین به شمار می‌رود. به همین خاطر، در این مقاله قصد داریم چیزهای مختلفی درباره‌ی خواص گوجی بری بیان کنیم؛ پس تا انتهای این مقاله با سایت بازده و ۱۵ خاصیت گوجی بری برای لاغری و سلامتی همراه باشید!


آیا گوجی بری برای سلامتی مفید است؟‌
این میوه در میان سلبریتی‌ها از جمله مدونا و میراندا کر بسیار مشهور است؛ این شهرت نیز یک دلیل دارد؛ مطالعات نشان داده‌اند مصرف این میوه‌ها می‌تواند فعالیت مغز و احساس تندرستی را افزایش دهد. نتایج مطالعه‌ای دیگر در کشور چین نشان دادند، این میوه می‌تواند به مبارزه علیه سرطان کمک کند. بسیار خوب! مطالعات مختلف آن چنان از خواص گوجی بری تعریف می‌کنند که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت و آن را امتحان نکرد. در ادامه‌ی این مقاله، به بحث درباره‌ی مطالعاتی خواهیم پرداخت که به خواص فراوان این میوه پرداخته‌اند.

خواص گوجی بری

۱. گوجی بری به درمان دیابت کمک می‌کند
نتایج برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان داده‌اند، گوجی بری می‌تواند سطوح قند خون را پایین بیاورد. این میوه‌ حاوی چندقندی‌ها یا پلی‌ساکاریدها است؛ این ترکیبات کربوهیدرات‌های زنجیره بلندی هستند که در کاهش قند خون نقش مهمی ایفا می‌کنند. هم‌چنین، مطالعات نشان داده‌اند، این میوه می‌تواند به درمان دیابت نوع ۲ نیز کمک کند. به علاوه، گوجی بری واکنش‌پذیری به گلوکز را افزایش می‌دهد؛ این ویژگی نیز به خاطر اثرات هیپوگلیسمیک این میوه است.

۲. به مبارزه با سرطان کمک می‌کند
مطالعات انجام شده روی بیماران سرطانی نشان دادند، واکنش این بیماران به درمان، هنگامی که از گوجی بری استفاده کردند، بهتر شد. این میوه حاوی فیزالین است؛ این ترکیب به عنوان عاملی برای نابودی سلول‌های سرطانی شهرت دارد. پلی‌ساکاریدهای موجود در این میوه نیز به عنوان عاملی برای نابودی سلول‌های سرطانی شناخته می‌شوند؛ این اثربخشی به خصوص برای سرطان‌های روده‌ی بزرگ، معده، و پروستات مشاهده می‌شود.

ویتامین‌های A و C موجود در گوجی بری دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند و می‌توانند از سرطان نیز پیشگیری کنند. این ویتامین‌ها، هم‌چنین، برای پیشگیری از بروز سرطان پوست نیز موثر هستند. مطالعه‌ی دیگری نیز در کشور لهستان نشان داد، این میوه‌ها می‌توانند از بروز سرطان سینه نیز پیشگیری کنند.

۳. به کاهش وزن کمک می‌کنند
با توجه به این‌که گوجی بری حاوی مقدار اندکی کالری و غنی از مواد مغذی است، می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی کاهش وزن‌تان داشته باشد. هم‌چنین، گوجی بری دارای شاخص گلوکز پایینی است؛ به همین خاطر نیز مصرف این میوه می‌تواند ولع خوردن مواد غذایی قندی را کاهش دهد و به پایین آمدن وزن کمک کند. گزارش‌ها نشان می‌دهند، مصرف مواد غذایی دارای شاخص گلوکز پایین می‌تواند کاهش وزن را تسریع کند.

هم‌چنین، این میوه نیز درست مثل سایر میوه‌ها و سبزی‌ها غنی از فیبر است. فیبر باعث افزایش حس سیری و پیشگیری از پرخوری می‌شود – و همین عامل نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. نتایج یک مطالعه‌ی دیگر نیز نشان دادند، گوجی بری می‌تواند مصرف انرژی را در بدن افزایش، و میزان دور کمر را در آدم‌های مبتلا به اضافه وزن کاهش دهد.

۴. می‌تواند سطوح فشار خون را تنظیم کند
پلی‌ساکاریدهای موجود در این میوه دارای خواص ضد فشار خون هستند. در حقیقت، در طب باستانی چینی از این میوه برای تنظیم سطوح فشار خون استفاده می‌شود. طبق نتایج مطالعه‌ای در کشور چین، پلی‌ساکارید‌های موجود در گوجی بری می‌توانند سطوح فشار خون را پایین بیاورند و از بروز بیماری‌های مرتبط نیز پیشگیری کنند.

۵. وضعیت بینایی را بهبود می‌بخشد
گوجی بری به شکل فوق‌العاده‌ای غنی از زآگزانتین است؛ این آنتی‌اکسیدان به خاطر خواص‌ عالی‌اش برای بینایی شهرت دارد. معمولا گوجی بری را به عنوان دارویی طبیعی برای تباهی لکه‌ی زرد وابسته به سن می‌شناسند. هم‌چنین، زآگزانتین موجود در این میوه از چشم‌ها در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش، رادیکال‌های آزاد، و بسیاری از اشکال دیگر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند.

طبق شواهد علمی، نوشیدن مرتب آب گوجی بری به مدت ۹۰ روز، میزان زآگزانتین پلاسما را افزایش می‌دهد، و این مسئله نیز می‌تواند از چشم‌ها در برابر هیپوپیگمنتیشن و سایر اشکال استرس اکسیداتیو که می‌توانند به لکه‌ی زرد یا ماکولا آسیب برسانند، محافظت کند. سایر مطالعات نیز نشان داده‌اند، این میوه می‌تواند به عنوان دارویی طبیعی برای آب سیاه یا گلوکوم عمل کند.

۶. گوجی بری باعث بهبود سلامت ریه می‌شود
مطالعات نشان داده‌اند، مصرف مکمل‌های حاوی گوجی بری به مدت چهار هفته، التهاب ریه‌ها را کاهش و فعالیت گلبول‌های سفید خون را در برابر بیماری‌های ریوی نظیر آنفولانزا افزایش می‌دهد.
هم‌چنین، گوجی بری می‌تواند دستگاه ایمنی بدن را نیز تقویت کند؛ این مسئله می‌تواند اثر مطلوبی بر سلامت ریه بگذارد. به علاوه، این خواص گوجی بری می‌تواند به درمان امراض تنفسی نظیر بیماری آسم نیز کمک کند.


۷. می‌تواند به تعادل هورمون‌ها کمک کند
طبق نتایج برخی پژوهش‌ها، گوجی بری می‌تواند به درمان کمبود یین و بازیابی تعادل و سلامت هورمون‌های بدن کمک کند.

۸. باروری و سلامت جنسی را بهبود می‌بخشد
مطالعات نشان داده‌اند، گوجی بری می‌تواند سطوح تستوسترون را در مردان افزایش دهد؛ و از این طریق، سلامت جنسی را بهبود ببخشد. این میوه، هم‌چنین، می‌تواند به عنوان دارویی بالقوه و جایگزین برای اختلال نعوظ نیز به کار رود.
به علاوه، پژوهش‌ها نشان می‌دهند، این میوه می‌تواند باعث بهبود قدرت باروری در مردان شود.

۹. گوجی بری علیه افسردگی مبارزه می‌کند
گوجی بری غنی از ویتامین‌های B و C و هم‌چنین، حاوی منگنز و فیبر است – تمام این مواد مغذی می‌توانند سطوح انرژی را در بدن افزایش دهند و باعث بهبود مثبت‌نگری شوند. هم‌چنین، در طب باستانی چینی از این میوه برای مبارزه با افسردگی و سایر اختلالات خلقی و اضطرابی استفاده می‌شود.
به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند، مصرف مرتب آب گوجی بری می‌تواند سطوح انرژی را افزایش، و خلق و خو را بهبود ببخشد.


۱۰. سم زدایی از کبد
معمولا از این میوه به همراه سایر داروهای گیاهی سنتی نظیر شیرین بیان و گانودرما برای پاکسازی کبد استفاده می‌شود. بر اساس طب باستانی چینی، گوجی بری برای کبد و کلیه‌ها مفید است و باعث بازیابی قدرت و سرزندگی آدم‌ها می‌شود. به گفته‌ی برخی منابع، این خواص گوجی بری ، آن را به یکی از درمان‌های طبیعی برای سنگ کلیه تبدیل کرده است – ولی توصیه می‌کنیم، پیش از استفاده از این داروی گیاهی برای درمان سنگ کلیه حتما با پزشک مشورت کنید.

۱۱. می‌تواند باعث تسکین درد شود
گوجی بری دارای خواص ضد التهابی است؛ این مسئله می‌تواند به تسکین درد، از جمله درد آرتریت کمک کند. با وجود این، اطلاعات اندکی در خصوص قابلیت این میوه برای تسکین درد ماهیچه وجود دارد.

۱۲. می‌تواند رشد ماهیچه را بهبود ببخشد
گوجی بری حاوی ۱۸ آمینو اسید است و می‌تواند به رشد ماهیچه کمک کند. هم‌چنین، عصاره‌ی گوجی بری باعث بهبود تولید ماهیچه و گلیکوژن کبد می‌شود؛ و این مسئله متعاقبا به حفظ توان بدنی برای فعالیت در مدت طولانی کمک می‌کند.
به علاوه، این میوه حاوی مقدار مناسبی پروتئین است – این نیز دلیل دیگری برای توانایی گوجی بری در بهبود رشد ماهیچه‌ها به شمار می‌رود.

۱۳. گوجی بری باعث ترمیم آفتاب‌ سوختگی می‌شود
به علاوه، این میوه برای درمان هایپرپیگمنتیشن نیز بسیار مفید است. گوجی بری غنی از ویتامین C، بتا کاروتن، و آمینو اسیدها است – همه‌ی این مواد برای بهبود حالت صورت و درخشندگی پوست مفید هستند. به این ترتیب، می‌توانید گوجی بری را به طور مرتب در رژیم غذایی‌تان قرار دهید.
به علاوه، می‌توانید این میوه را به صورت خمیر روی پوست‌تان بمالید. اجازه دهید این خمیر ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و سپس، صورت‌تان را با آب سرد بشویید. این کار را روزی یک مرتبه انجام دهید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

۱۴. می‌تواند به درمان آکنه کمک کند
این ویژگی به خاطر وجود خواص ضد التهابی در گوجی بری است. این میوه باعث درمان التهاب پوست و کمک به کاهش و پیشگیری از بروز آکنه (جوش) می‌شود. نوشیدن آب گوجی بری نیز می‌تواند به درمان التهاب از درون بدن کمک کند؛ این مسئله نیز باعث پیشگیری از بروز آکنه می‌شود.
به علاوه، می‌توانید آب یا عصاره‌ي گوجی بری را روی صورت‌تان بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه، پوست‌تان را با آب سرد بشویید. هم‌چنین، این میوه می‌تواند پوست‌تان را سفت کند (زیرا غنی از ویتامین C است که به ساختار پوست کمک می‌کند) و چین و چروک را نیز کاهش دهد. تمام این ویژگی‌ها اساسا به این معنی هستند که برای بهره‌مندی از فواید ضد پیری این میوه، باعث مصرف آن در برنامه‌ی روزانه‌‌ی زندگی‌تان قرار دهید.

منطقه‌ی نینگ‌شیا در شمال کشور چین، منطقه‌ای که در آن مرتبا گوجی بری مصرف می‌شود، شانزده برابر کل کشور چین دارای آدم‌های صد سال به بالا است!

۱۵. بهبود رشد مو
گوجی بری غنی از ویتامین A است؛ این ویتامین گردش خون را بهبود می‌بخشد. مصرف گوجی بری گردش خون را در پوست سر نیز بهبود می‌بخشد و به این ترتیب، می‌تواند به رشد مو و پیشگیری از ریزش مو کمک کند.
و همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، این میوه غنی از ویتامین C است. این ماده‌ی مغذی به جذب آهن کمک می‌کند؛ آهن برای رشد مو بسیار ضروری است.
به این منظور، می‌توانید گوجی بری بخورید (کل میوه یا به صورت آب میوه) یا حتی می‌توانید با آب گوجی بری موهای‌تان را بشویید (و سپس، طبق معمول شامپو بزنید).
مجموع این مواد مغذی از گوجی بری یک ابر میوه ساخته‌اند. ولی مصرف بیش از اندازه‌ی این مواد می‌تواند باعث بروز برخی اثرات نامطلوب شود.

عوارض گوجی بری

الف. تداخل دارویی
گوجی بری می‌تواند با برخی از داروهای خاص تداخل ایجاد کند. این داروها شامل وارفارین (رقیق کننده‌ی خون) و داروهای دیابت و فشار خون می‌شوند.

ب. آلرژی (حساسیت)
آدم‌هایی که به گرده حساسیت دارند باید از گوجی بری فاصله بگیرند. این میوه می‌تواند باعث حساسیت به نور شود؛ این نوع حساسیت باعث می‌شود پوست در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب دچار جوش و قرمزی شود.

ب. بروز مشکلاتی در دوره‌های بارداری و شیردهی
به زنان باردار توصیه می‌شود از گوجی بری دوری کنند، زیرا این میوه می‌تواند باعث سقط جنین شود. اطلاعات اندکی درباره‌ی اثرات این میوه بر دوران شیردهی وجود دارد – بنابراین، بهتر است احتیاط به خرج دهید و در این دوران، از مصرف این میوه خودداری کنید.

عوارض جانبی مذکور به برخی از وضعیت‌های خاص سلامتی محدود می‌شوند؛ با این حال، همواره باید میزان مصرف‌تان را در محدوده‌ی توصیه شده نگه دارید.

میزان مصرف مناسب گوجی بری
روزی پنج قاشق غذاخوری گوجی بری مصرف کنید؛ سعی کنید این میوه را به تنهایی – بدون ماده‌ی غذایی دیگر – میل کنید.

نتیجه‌گیری
این میوه ممکن است کمی گران‌قیمت باشد، ولی هیچ چیز به اندازه‌ي سلامتی ارزشمند نیست. وقتی نگاهی به فهرست بلند بالای خواص گوجی بری برای سلامتی می‌اندازید، حتما به ارزش سرمایه‌گذاری در این میوه پی خواهید برد.پاسخ‌های متخصصان به پرسش‌های خوانندگان

آیا جایگزینی برای گوجی بری وجود دارد؟
گوجی بری قطعا میوه‌ای مفید و پرخاصیت است. ولی تا حدودی گران نیز هست. اگر فکر می‌کنید خرید این میوه برای‌تان دشوار است، می‌توانید آن را با کشمش یا کرنبری خشک جایگزین کنید.

تا چه زمان می‌توان گوجی بری را در یخچال نگهداری کرد؟‌
در صورتی که گوجی بری را در فضایی خشک و خنک (نظیر یخچال) نگهداری کنید، این میوه می‌تواند تا یک سال دوام بیاورد.

آیا می‌توان گوجی بری را به صورت خام مصرف کرد؟
بله. می‌توانید گوجی بری را به صورت خام نیز مصرف کنید.

آیا گوجی بری خشک شده هم مفید است؟‌
در حقیقت، گوجی بری خشک شده از همه‌ بهتر است. گفته می‌شود گوجی بری خشک دارای بیش‌ترین میزان مواد مغذی است.

آیا می‌توان گوجی بری را به سگ‌ها نیز داد؟
بله. ولی ابتدا باید آن را در آب بخیسانید – تا کمی نرم‌تر شود. در غیر این صورت، این میوه از دستگاه گوارش سگ عبور خواهد کرد.

گوجی بری چه مزه‌ای است؟
این میوه اندکی تلخ، کمی ترش، و دارای ته مزه‌ای شیرین است.

از کجا می‌توان گوجی بری خرید؟
شاید بتوانید از برخی میوه‌فروشی‌های خاص یا حتی عطاری‌ها این میوه را تهیه کنید. ولی این میوه را در بیشتر سایتهای فروش اینترنتی میوه و خشکبار برای فروش گذاشته‌اند. می‌توانید این میوه را به صورت خام مصرف کنید یا حتی می‌توانید آب آن را بگیرید و بنوشید.


دانلود نسخه‌های قدیمی‌تر:

#گوجی_بری#لاغری#سلامتی#سلامت#تغذیه#طب#تندرستی#غذا#خواص_گوجی_بری#چربی_سوز

لینک مستقیم:
http://harbarg.com/f/Oh

 

مسئولیت محتوای فایل‌ها و هرگونه پاسخگویی به ادعاهای مطروحه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با منتشرکننده است و هربرگ هیچگونه مسئولیتی نسبت به آن نخواهد داشت.
Tim McMorrisIt's a beautiful day